Středomořská kuchyně

Za středomořskou stravu bohatou na olivový olej a bílé maso vám poděkuje vaše srdce. Odborníci z celého světa to nedávno zopakovali na konferenci Americké kardiologické asociace. Podle nich strava středozemních národů představuje nejmenší zátěž pro srdce. Pojídáním mořských plodů, syrové zeleniny a olivového oleje můžeme předcházet vzniku zánětů v těle, které zvětšují riziko srdečních chorob.

Výzkumy potvrzují, že osoby ze středomořských oblastí trpí mnohem méně často chorobami oběhové soustavy. Někteří odborníci míní, že lidé ve Středozemí žijí pohodovým, méně stresujícím životem, a většinu dne tráví venku na vzduchu. To má prý na zdraví srdce ještě větší vliv než strava. Kombinace obou prvků, zdravé stravy a pohybu, pak zaručuje velmi malé riziko vzniku onemocnění srdce...

Častá a pravidelná konzumace kvalitního olivového oleje může mít pozitivní vliv na ovlivnění hladiny „špatného“ cholesterolu LDL v organizmu. (LDL cholesterol může být příčinou kardiovaskulárních onemocnění a vzniku arterosklerózy.)

Lékaři, kteří používají přírodní metody léčby, často předepisují "nápoj z olivového oleje pro játra a žlučník", aby se s jeho pomocí pročistila játra v rámci detoxikačního programu. Tento nápoj se skládá z olivového oleje, citrónové šťávy a pronikavě působících bylin, jako jsou česnek, zázvor a kayenský pepř. Pije se vždy ráno nalačno po dobu jednoho až pěti dnů. Smysl pití tohoto nápoje spočívá v tom, že když jej vypijete na lačný žaludek, stimulujete tím játra, a ta ze sebe přímo vychrstnou nahromaděné jedy do žlučníku a ty z něho pak se žlučí vytečou ven zažívacím traktem. Před požitím tohoto nápoje a dvě až tři hodiny po něm se nemá nic jíst. Můžete ale pít bylinkové čaje a čistou vodu, abyste pomohli svému tělu eliminovat jedy, které vyloučila vaše játra.

Další použití olivového oleje

Extra panenský olivový olej (olivovník evropský, Olea europea) je vhodný pro ošetřování popraskané, hrubé pleti se sklonem k zánětům. Užívá se na ošetřování ekzémů a bércových vředů.